Početna strana > Hronika > Misija MMF-a dolazi sutra i ostaje do 4. novembra
Hronika

Misija MMF-a dolazi sutra i ostaje do 4. novembra

PDF Štampa El. pošta
sreda, 21. oktobar 2009.

BEOGRAD – Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) dolazi sutra u Beograd i ostaje do 4. novembra do kada će se voditi pregovori sa Vladom Srbije, rečeno je Tanjugu u Kancelariji MMF-a u Beogradu.

Kako je precizirano, tehnički pregovori misije MMF-a sa predstavnicima Narodne banke Srbije i Ministarstva finansija počeće sutra, dok bi pregovori sa predstavnicima Vlade Srbije počeli 26. oktobra.

Misija MMF-a ove sedmice dolazi u Beograd kako bi se završili pregovori o nastavku realizacije kreditnog aranžmana Srbije i te međunarodne finansijske institucije vrednog tri milijarde evra.

Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković, kao i većina ministara iz ekonomskog dela Vlade, uvereni su da će se pregovori sa MMF-om završiti uspešno.

Okosnica pregovora biće koncipiranje državnog budžeta za 2010. godinu, čiju je izradu Ministarstvo finansija već privelo kraju, kao i prezentiranje mera preduzetih u pravcu racionalizacije državne uprave, koju je vlada prilikom poslednje posete MMF-a u avgustu predstavila kao svoju glavnu strategiju za smanjenje budžetskih troškova.

Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković očekuje uspešan završetak pregovora, a svoje očekivanje zasniva na dobrim pokazateljima budžetskih priliva poslednjih meseci.

Takođe, vlada je od MMF-a već dobila sugestije i predloge, koji se odnose na zakone koje je predložila u svojoj strategiji, što zapravo ukazuje na to da MMF prihvata vladin princip u rešavanju budžetskog manjka. Premijer je i u nekoliko navrata potencirao da vlada neće predlagati povećanje poreza na dodatu vrednost.

Ministar finansija Diana Dragutinović izjavila je ranije da je oprezni optimista. I pored toga što pretpostavlja da pregovori neće biti laki, ona je navela da je "sigurna da će na kraju sporazum biti postignut".

Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić je, takođe, ocenio da se "situacija u zemlji poboljšala u odnosu na poslednju posetu MMF-a“, koji je prognozirao "da ćemo imati manje budžetske prihode nego što ćemo ih stvarno imati".

Misija MMF-a je poslednji put u Srbiji boravila od 24. avgusta do 1. septembra, kada su predstavnici te međunarodne finansijske organizacije istakli da Vlada Srbije mora da započne reforme penzionog, zdravstvenog i obrazovnog sistema i da smanji javnu potrošnju.

Kako je tada izjavio šef misije MMF-a Albert Jeger, uz odobrenje MMF-a, deo preostalog kredita mogao bi da se upotrebi za finansiranje budžetskog deficita Srbije.

On je tada obelodanio da je MMF tražio povećanje stope PDV-a od Vlade Srbije kako bi se pokrio deficit budžeta, ali je dobio uveravanja da za tim nema potrebe pošto će deficit biti pokriven iz drugih izvora.

MMF i vlasti Srbije postigli su 26. marta ove godine sporazum o "stend-baj" aranžmanu vrednom tri milijarde evra koji bi trebalo da traje do sredine aprila 2011. godine, ali i o štednji na svim nivoima u državi. Država je do sada od MMF-a povukla 800 miliona evra za jačanje deviznih rezervi.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner